Wtorek, 4 kwietnia 2023
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 590 (6/2023)
Jest taki gość, nazywa się Rafał Agnieszczak. Zęby zjadł na start- -upach, powołując do życia m.in. Fotka.pl, Szafa.pl i Furgenetka.pl. Nie wiem, czy odniosły sukces, ale chyba niemały, skoro ich twórca uznawany jest za autorytet, gdy chodzi o nowe technologie służące dobru powszechnemu. Całkiem przypadkiem trafiłem na post, jaki zamieścił na Facebooku (facebook. com/ragni.net) poświęcony sztucznej inteligencji. Najważniejszym wnioskiem, do jakiego dochodzi, jest nieodległe w czasie, powszechne jej zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Czytamy, że AI nie będzie żadną nową apką na smartfony, bo „po prostu nowe umiejętności komputerów rozejdą się po wszystkich usługach, z których korzystamy (…). Od pisania różnorakich tekstów w Wordzie, przez generowanie grafik w Canvie, po dogłębny risercz w dowolnym temacie. Usprawnienia w codziennej pracy będą tak radykalne, że trudno będzie się powstrzymać, aby z nich nie korzystać”. Nawet jeżeli jesteście średnio skupieni na lekturze tego tekstu, wyłapaliście z pewnością kilka magicznych dla Was słów: „pisanie”, „różnorakich” i „tekstów”. Powiecie: jasne, to nic nowego. O tym, że AI napisze książkę, wiadomo nie od dziś. Już je zresztą pisze, a część być może trafiła do obiegu (he, he…) literackiego, ku uciesze niczego nieświadomej publiki. Niektórzy dodadzą: tylko co to będzie za książka? Wicha? Myśliwski? Twardoch? Sam Agnieszczak przyznaje, że „czyste AI wirtuozerii w żadnej materii jeszcze długo nie dowiezie”. Jest to więc przewaga, którą warto pielęgnować, długoterminowo inwestując w dobrych (czytaj: wysokogatunkowych) autorów. Wiadomo, wyrobników i rzemieślników zastąpić będzie najłatwiej. A co przyniesie przyszłość, zobaczymy… I choć Wojciech Zaremba, współtwórca OpenAI, start-upu odpowiedzialnego za ChatGPT, którego najnowsza wersja wywraca właśnie nasz świat na drugą stronę, twierdzi w najnowszym „Forbesie”, że „sztuczna inteligencja to jedna z najlepszych rzeczy, jakie spotkają ludzkość”, ja wizualizuję sobie …
Wyświetlono 25% materiału - 277 słów. Całość materiału zawiera 1110 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się