Wtorek, 28 lutego 2017
Para prezydencka wspiera Język Ojczysty
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru453/454
  Wojciech Wencel i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego to bohaterowie uroczystego spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, jakie odbyło się 21 lutego w Pałacu Prezydenckim. Jego gospodarzami był Andrzej Duda, prezydent RP, wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a wzięło w nim udział blisko 200 zaproszonych gości, w tym liczna grupa uczniów szkół ponadgimnazjalnych z różnych miast, a wśród nich młodzież z Instytut Głuchoniemy w Warszawie. Obecna była Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, a także ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP. Spotkanie prowadził red. Krzysztof Ziemiec. Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia wydarzenia sprzed 65 lat, "kiedy w mieście Dhaka, wtedy w Pakistanie, zostało zastrzelonych w czasie demonstracji pięciu młodych ludzi, którzy razem z innymi domagali się tego, aby ich język - bengalski - był językiem oficjalnym, językiem urzędowym, językiem, który jest używany także jako jeden z kilku w sensie państwowym. Aby ich język w związku z tym nie zaginął, aby był cały czas językiem żywym, nie tylko językiem domu, ale też językiem państwa". Prezydenta RP przed wręczeniem Nagrody "Zasłużony dla Polszczyzny" powiedział: "Jest, proszę Państwa, tak, że tę prezydencką nagrodę Zasłużonego dla Polszczyzny do tej pory Prezydent Rzeczypospolitej wręczał pięć razy, ja miałem ten zaszczyt i przyjemność, że wręczałem ją w zeszłym roku po raz pierwszy. I w tym roku jest wręczana po raz szósty. Cztery razy otrzymali ją profesorowie - wybitni językoznawcy, specjaliści z zakresu literatury, a więc naukowcy, eksperci. Jeden raz otrzymała ją …
Wyświetlono 25% materiału - 246 słów. Całość materiału zawiera 984 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się