Poniedziałek, 17 lutego 2014
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru375
Salvadore Dali, zapytany tuż przed śmiercią o swoje największe życiowe osiągnięcie, odrzekł: „Nikomu tak jak mnie nie udało się utrzymać tak długo na szczycie publicznego zainteresowania”. Faktycznie, tzw. „pięć minut” tego wybitnego surrealisty trwało kilkadziesiąt lat, budząc powszechną zazdrość, podziw i zdumienie. Dali uczynił z samego siebie fascynującą opowieść literacką, którą trudno byłoby porównać z czymkolwiek i kimkolwiek. No, chyba że z… posłanką Beatą Kempą, nową wersją niezapomnianej Renaty Beger. Beatę Kempę oczywiście wiele dzieli z Salvadorem Dali, ale też wiele łączy. Przede wszystkim – podobnie jak Dali – Beata Kempa uprawia surrealizm, mimo iż nie do końca sobie to uświadamia. Jednocześnie przyświeca jej ten sam co hiszpańskiemu artyście cel: rozciągnąć swoje pięć minut na lata, by nie rzec – na całą wieczność. Trudno też nie zauważyć, że posłanka Beata Kempa twórczo i pełnymi garściami czerpie inspiracje z „paranoiczno-krytycznej metody tworzenia”, którą to metodę Dali wyłożył w jednej ze swoich autobiografii. Porównanie wybitnej posłanki do nie mniej wybitnego artysty wiąże się z pewnym kluczowym dylematem. Rzecz w tym, że nie bardzo wiadomo, gdzie przebiega umowna granica pomiędzy tym, co na serio, a tym, co na jaja. Tę granicę Dali zatarł w sposób doskonały; posłanka Beata Kempa zdaje się mu dorównywać w tym względzie, a to, niestety, rodzi całkiem sporo problemów natury aksjologicznej. Przyznam, że …
Wyświetlono 25% materiału - 214 słów. Całość materiału zawiera 857 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się