Poniedziałek, 26 listopada 2012
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru342
AOd miesiąca funkcjonuje w Katowicach najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Polsce. Kosztował 250 mln euro. Dworzec jest piękny, pachnie w nim lawendą, kawą, świeżym pieczywem, markowymi kosmetykami. Jednym słowem jest ślicznie. Zarówno władzom PKP, jak i projektantom tego cudu architektury przyświecał jeden zasadniczy cel: ma być światowo i nowocześnie, niczym w chłopskiej chałupie po unijnoeuropejskim liftingu w ramach dopłat do rolnictwa. Wreszcie poradzono sobie z dwiema plagami, które od zawsze spędzały sen z powiek gospodarzom dworcowego obiektu. Po pierwsze: skutecznie pozbyto się bezdomnych, a kosztowało to sporo zachodu, czyli zlikwidowano poczekalnię, liczbę krzeseł ograniczono do minimum, zainstalowano kilkadziesiąt kamer, przeszkolono wykidajłów i zatrudniono ich na pełnym etacie, wprowadzono wysokie opłaty za korzystanie z toalet i inne tego rodzaju atrakcje. Po drugie: zlikwidowano wreszcie znany w całej Polsce bukinistyczny komis ze starymi książkami i prasą, który zdaniem gospodarzy szpecił i nikomu nie służył, wszak dworzec to nie czytelnia czy biblioteka. Zamiast tego: drogerie, Subway, McDonald i wytworne knajpy, galerie handlowe, nieopodal kino. Śląsk wita was czym chata bogata… To, że na dworcu w Katowicach nie można kupić banana, normalnej bułki czy jakiejkolwiek śląskiej specjalności kulinarnej, to rozumiem. McDonald zastąpi wszystko. Ale żeby likwidować księgarnię, bo kłóci się ze standardami globalnej estetyki spod znaku …
Wyświetlono 25% materiału - 201 słów. Całość materiału zawiera 804 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się