Wtorek, 4 czerwca 2019
PROGRAM DOTACYJNY DLA WYDAWCÓW
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 498 (9/2019)
25 maja – w trzecim dniu Warszawskich Targów Książki – doszło do podpisania umowy między Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej a spółką Murator Expo, organizatorem wykonawczym stołecznych targów, dotyczącej współpracy i obecności Czech jako Gościa Honorowego kolejnej edycji. Stronę czeską reprezentowała wiceminister Kateřina Kalistová, która stwierdziła: „To wielka cześć dla literatury czeskiej, a po tegorocznym sukcesie na Targach Książki w Lipsku będzie to także dla nas duże zobowiązanie. To duże wyzwanie również dlatego, że polscy czytelnicy znają literaturę czeską chyba najlepiej na świecie. To ocena oparta na liczbie tłumaczeń z języka czeskiego wydawanych w Polsce, która sięga ponad 30 tytułów rocznie. Polscy czytelnicy znają nowości, które ukazują się w czeskich księgarniach, znają również klasyków naszej literatury – jak np. Bogumila Hrabala, a niektórzy czescy twórcy zyskali sobie w Polsce status autorów bestsellerowych. W Polsce jest wielu aktywnych i zaangażowanych wydawców, świetnych tłumaczy i bardzo dobre osoby zajmujące się promocją literatury. Czeska literatura jest bardzo popularna. Dlatego jestem przekonana, że nasi autorzy będą chcieli zaprezentować swój potencjał i na pewno nie zawiodą polskich czytelników”. Minister Kalistová zapowiedziała również, że za przyszłoroczne wystąpienie Czech odpowiadać będzie Morawska Ziemska Biblioteka w Brnie, która jest drugą, obok biblioteki w Pradze, narodową książnicą naszych południowych sąsiadów. Placówka odpowiadała m.in. za wizerunkowy sukces prezentacji czeskiej literatury na tegorocznych Targach Książki w Lipsku. Na miejscu wszystkie działania koordynować będzie Czeskie Centrum w Warszawie. Co istotne, ta sama instytucja koordynuje program grantów wspierających tłumaczenia literackie z języka czeskiego …
Wyświetlono 25% materiału - 239 słów. Całość materiału zawiera 957 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki