Wtorek, 4 lutego 2020
ROZMOWA Z MARIANEM SEWERSKIM, PREZES SPÓŁDZIELNI WYDAWNICZEJ „CZYTELNIK”
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 515 (2/2020)
– 18 grudnia 2019 roku w stołecznym dodatku do „Gazety Wyborczej” poinformowano, że kultowa kawiarnia „Czytelnik”, jedno z najważniejszych takich miejsc na mapie Warszawy, może zniknąć. Napisano, że rodzinie, która prowadzi ją od ponad 40 lat, nie przedłużono umowy, a prezes wydawnictwa dawał do zrozumienia, że kawiarnię trzeba unowocześnić. Czy to prawda, że kawiarnia „Czytelnik” została zamknięta? – To nieprawdziwa informacja. W kawiarni trwają obecnie konieczne prace remontowe i modernizacyjne. Ponowne otwarcie planowane jest na początku marca. – Czy to miejsce zachowa swój kultowy charakter? – Kawiarnia „Czytelnika” jest miejscem znanym w Warszawie i chcemy przywrócić jej ów nimb kawiarni literackiej, miejsca, w którym ludzie lubią się spotykać ludzie kultury. Miejsce to jest siedzibą wydawnictwa „Czytelnik”, które w minionym roku obchodziło 75. rocznicę swojej działalności i stąd pochodzi nazwa kawiarni, która w latach czterdziestych i pięćdziesiątych była po prostu stołówką pracowniczą wydawnictwa. Kawiarnię w tym miejscu założyła w roku 1957 Maria Iwaszkiewicz, córka Jarosława, która do końca życia była członkiem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, naszym redaktorem i autorem. Cudna postać, pożegnaliśmy ją z żalem w ubiegłym roku. – Czytaliśmy nie tak dawno we wspomnianym wydaniu dziennika, że w kawiarni „Czytelnik” „gruchnęła wiadomość, że zmienia się najemca lokalu. Od 43 lat prowadzi go rodzina Dróżdżów”. Dalej cytowana jest dotychczasowa …
Wyświetlono 25% materiału - 189 słów. Całość materiału zawiera 756 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się