Poniedziałek, 8 lipca 2013
Rozmowa z Sonią Dragą – przewodniczącą Sekcji Wydawców Beletrystycznych PIK
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru358
Właśnie minął rok od powołania Sekcji Wydawców Beletrystycznych PIK. Wydaje się, że Sekcja skupiła się w największym stopniu na bieżących problemach wydawców w zakresie dystrybucji, swoje zaangażowanie dzieląc między reakcję i „gaszenie” doraźnych pożarów, a prace nad stworzeniem projektu Ustawy o książce. Jak podsumowałaby pani ten okres? Był to okres niełatwy dla naszej branży, czego dowodzą liczne przejęcia, upadłości, czy decyzje o zaprzestaniu działalności biznesowej – nawet wśród członków naszej sekcji nastąpiły zmiany własnościowe. Dystrybucja z kolei obniżała swoją rentowność, stosując walkę cenową pomiędzy kanałami, a to przekładało się na opóźnienia w płatnościach. Ciężko się funkcjonuje w takich warunkach. Część rynku – oczywiście ta popierająca model przywołanych rozwiązań prawnych (Ustawy o książce – red.) – oczekuje jak najszybszych rozstrzygnięć w tym zakresie. Jak wytłumaczyć im, że 12 miesięcy to okres stanowczo zbyt krótki, aby wypracować odpowiednią formułę prawną. Aby przygotować tego typu zmiany prawne jak ustawa o książce, potrzeba czasu. Zaczęliśmy od przekonywania uczestników własnej branży do słuszności wprowadzenia sztywnych cen, jednocześnie spotykając się z kluczowymi politykami, by zbadać, czy jest na to zgoda polityczna. Kilka lat temu Minister Zdrojewski jednoznacznie stwierdził, że aktualnie rządząca opcja polityczna nie wyrazi zgody na regulowanie rynku. Teraz wiemy, że osobiście jest takiej zmianie przychylny. Ponadto same, czysto techniczne, prace nad przygotowaniem projektu ustawy również wymagają czasu – chcemy wykorzystać doświadczenie państw, w których taka ustawa istnieje, by zminimalizować ryzyko …
Wyświetlono 25% materiału - 226 słów. Całość materiału zawiera 904 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się