Wtorek, 2 sierpnia 2022
CZY KSIĄŻKA SIĘ OBRONI PRZED DROŻYZNĄ?
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 574 (14/2022)
Wysoka inflacja, rosnące koszty we wszystkich dziedzinach życia i trwająca wojna w Ukrainie przekładają się na nastroje konsumenckie Polek i Polaków. A jesień i zima mogą przynieść przyspieszenie wzrostu cen, koniec czasowej obniżki cen paliw, droższy prąd i jeszcze droższy opał. Nadchodzi czas oszczędzania – mówią eksperci. Oszczędności w pierwszej kolejności czynione są w wydatkach na kulturę. Jak obecna sytuacja wpłynie na rynek książki? – Jedno jest pewne: sytuacja na rynku nigdy nie była tak dynamiczna. Nie ma jednej decyzji, którą można by podjąć na długo i przy niej trwać. Staramy się być tak elastyczni, jak się tylko da. Faktycznie – zaobserwowaliśmy mniejszą sprzedaż książek w reakcji na spadek optymizmu konsumpcyjnego związanego z wojną w Ukrainie, udało nam się ją jednak wyrównać dzięki tytułom z backlisty, które zyskały większą popularność: m.in. „Krwawym pozdrowieniom z Rosji” Heidi Blake i „Wowie” Krystyny Kurczab-Redlich. Istotnie, w okolicach lutego i marca zmniejszyliśmy liczbę tytułów na trzeci i czwarty kwartał – mówi „Bibliotece Analiz” Maciej Marcisz, dyrektor promocji w Grupie Wydawniczej Foksal. Ale dodaje: – Obecnie, po sprzedażach majowych i czerwcowych, obserwujemy duże odbicie sprzedaży. Zaryzykowalibyśmy nawet tezę, że dawno nie widzieliśmy tak dobrego czerwca i lipca. To skłania nas znów do przywracania tytułów do planu i stawiania na mocne nowości. Przed nami m.in. „Unicestwianie” Michelle’a Houellebecqa i biografia Matthew Perry`ego plus kilka naprawdę dużych tytułów, których jeszcze nie możemy zdradzać. W finale plan wydawniczy, jeśli chodzi o ilości, wygląda bardzo podobnie do planowanego na początku roku. Krzysztof Grudziński, prezes zarządu wydawnictwa Marginesy, wskazuje na jeszcze inny czynnik, który wpływa na naszą branżę: – To prawda, mamy wysoką inflację – jest …
Wyświetlono 25% materiału - 266 słów. Całość materiału zawiera 1064 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się