Wtorek, 28 grudnia 2010
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru290
Najłagodniej rzecz ujmując: 2010 to był męczący rok. Trudno też byłoby go zaliczyć do najbardziej udanych w książkowej branży. W zasadzie, czegokolwiek dotknąć, to same problemy i jakoś brakuje nadziei, że w najbliższym czasie uda się je rozwiązać. Chociaż nigdy nie jest absolutnie beznadziejnie, wszak jak powszechnie wiadomo, „jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było”. Tyle że sedno tkwi w owym niewinnie brzmiącym słowie: „jakoś”… Niezerowy VAT na książki stał się faktem, a na pytanie: „Co z tego wynika poza tym, że książki będą droższe?” – sensownej odpowiedzi brak. Ale oczywiście „jakoś” to będzie. Czytelnictwo w Polsce spadło do poziomu rekordowego w skali europejskiej. No i co z tego?… Polska „jakoś” to wytrzyma, w końcu czytanie to „jakiś” mało istotny drobiazg w sferze „nadbudowy” i gdzie mu tam do prawdziwie ważnego problemu, jakim jest chociażby nieczytelny (a w zasadzie nieistniejący) rozkład jazdy PKP. Warszawskie Międzynarodowe Targi Książki w wydaniu Ars Polony ostatecznie i bezapelacyjnie przestały się liczyć jako najważniejsze święto książki w Polsce. Ale „jakoś” to przetrzymamy, w końcu świetność muzycznego festiwalu „Warszawska Jesień” też kiedyś przeminęła i świat się „jakoś” nie zawalił. Powszechne przyzwolenie na kradzież książek – zwłaszcza naukowych i edukacyjnych – osiągnęło, poprzez masową, niczym nieograniczona multiplikację, poziom nienotowany nigdzie na świecie. Społeczna aprobata dla procederu nielegalnego kopiowania cudzej własności intelektualnej jest w naszym kraju …
Wyświetlono 25% materiału - 219 słów. Całość materiału zawiera 876 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się