Czwartek, 21 grudnia 2023
Rok 2023 był kolejnym z serii niezwykle trudnych dla rynku księgarskiego. Z polskiej mapy księgarń zniknęło 97 placówek – wynika z podsumowania zamieszczonego w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń. Najwięcej księgarń zamknięto w województwach: mazowieckim (17), śląskim (12), małopolskim (11) i wielkopolskim (8) i lubelskim (8). Obecnie w OBK zarejestrowanych jest 1708 księgarń (z czego 60 proc. stanowią księgarnie niezależne). To najgorszy wynik od 2016 roku, od kiedy zaczęto gromadzić dane z rynku księgarskiego. Patrząc wstecz, w ciągu tych ośmiu lat największy pik, jeśli chodzi o liczbę placówek księgarskich odnotowano w 2019 roku – było ich wówczas 1910. Przez cztery lata zniknęła co dziewiąta księgarnia (sieciowa i niezależna). Symptomatycznym i wymownym rozstaniem z rynkiem księgarskim było zamknięcie szczecińskiej księgarni FiKa. Jej właścicielka, Małgorzata Narożna, wybrała szczególną datę na zakończenie wieloletniej działalności – 13 grudnia, czyli Dzień Księgarza. Księgarka przez lata zdołała wypracować rozpoznawalną markę. Szczecinianie kupowali u niej książki dla dzieci i młodzieży, literaturę dla dorosłych, mogli też wziąć udział w spotkaniach autorskich, warsztatach, uczestniczyć w …
Wyświetlono 25% materiału - 164 słów. Całość materiału zawiera 659 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się