Wtorek, 29 kwietnia 2014
Rozmowa z Anną Włodarczyk, właścicielką księgarni Skarbnica w Krakowie – Nowej Hucie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru380
Aniu, podjęłaś decyzję? Podjęłam bardzo ciężką dla mnie decyzję o likwidacji księgarni, ponieważ bardzo się zadłużyłam, ale tylko dlatego, że obroty, jakie uzyskiwałam przez ostatni rok absolutnie nie wystarczały na opłatę wszystkich należności czyli za czynsz, prąd, pensje pracownicze. W zeszłym roku na jesieni zwolniłam pracowników i była to moja najtrudniejsza decyzja życiowa, bo z tymi ludźmi pracowałam od samego początku czyli od 1990 roku, a nawet jeszcze wcześniej – w ramach Domu Książki, bo kilkoro z nich przeszło z Domu Książki do Skarbnicy razem ze mną. Musiałam ich zwolnić, ponieważ nastąpił makabryczny spadek obrotów – do 60 proc. rok do roku! Miałam jednak perspektywę wykupu lokalu księgarni od miasta, chociaż czekałam na to od 1992 czy 1993 roku. Wtedy skierowałam do władz miasta pismo z prośbą o sprzedaż. Otrzymałam wówczas odpowiedź, że nie ma takich możliwości prawnych, jednak takie możliwości zaistniały w 2006 lub 2007 roku. Od tego czasu, mimo że teoretycznie można było kupić ten lokal, istniały jakieś przeszkody. Sądziłam, że jak wykupię lokal, to automatycznie spadną mi koszty, ponieważ czynsz wynosił 16 tys. zł miesięcznie plus 10 tys. zł rocznie podatku od nieruchomości. To są potworne kwoty. Dlatego sądziłam, że kiedy wykupię ten lokal to opłaty spadną do 2000 czy 3000 zł i jakoś sobie z tym poradzę. Niestety ten wykup bardzo się przeciągał w czasie. Jednak do niego doszło? Udało się …
Wyświetlono 25% materiału - 225 słów. Całość materiału zawiera 902 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się