Piątek, 29 maja 2015
Wyniki ogólnopolskiego badania
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru408
Z czego uczą się dzisiaj polscy studenci? Czy ksero naprawdę pustoszy studenckie kieszenie? A może w dobie internetu kserowanie podręczników to już przeżytek? Jakie miejsce w studenckim życiu zajmuje ściąganie materiałów elektronicznych? Co studenci sądzą o legalności swoich działań? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy projektu badawczego zorganizowanego przez studentów i absolwentów Wydziału Politologii UMCS w Lublinie z inicjatywy Wydawnictwa Naukowego PWN, przy wsparciu SAiW Copyright Polska, których wyniki zaprezentowano na Warszawskich Targach Książki.. Według ustaleń badania, aż 91 proc. studentów deklaruje, że nadal korzysta z kserowania materiałów wykorzystywanych w nauce, w tym 80 proc. kseruje tylko to, czego wymaga prowadzący zajęcia. Studenci pozyskują treści do zajęć z: punktów ksero (80 proc. wskazań), internetu (83 proc.), biblioteki (56 proc.), od znajomych (50 proc.), zakupów (27 proc.). Natomiast materiały do ksero pozyskują przede wszystkim pożyczając je od znajomych (80 proc.). Tyle samo wskazań (po 47 proc.) zyskały biblioteki i pożyczanie od starszych studentów. Przeważająca wiekszość badanych deklaruje ponadto, że na ksero wydaje miesięcznie mniej niż 20 zł. Najczęściej kserowane są: notatki kolegów (64 proc.), fragmenty i rozdziały (54 proc.), książki (40 proc.), wszystkie materiały potrzebne do nauki (30 proc.). Z badania wynika również, że aż 53 proc. studentów kupuje książki. Wśród badanych największy udział miały osoby wydające na książki między 20 a 49 zł w trakcie semestru. Ponadto 96 proc. badanych korzysta z plików z internetu. Największy odsetek (39 proc.) ściąga je z sieci (najczęściej z nieuatoryzowanych źródeł). 24 proc. korzysta z materiałów dystrybuowanych w ramach grup studenckich na serwisie Facebook. Jednocześnie tylko 9 proc. badanych korzysta z dostępu do opłacanych przez uczelnię platform elektronicznych, …
Wyświetlono 25% materiału - 266 słów. Całość materiału zawiera 1067 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki