Wtorek, 17 czerwca 2008
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru223
Im jestem starszy, tym bardziej nabieram przekonania, że przeczucia mnie nie zawodzą. A od dawna przeczuwałem, że gdy przyjdzie mi napisać ten pięćdziesiąty felieton, zdarzy się coś, co zmusi mnie do – nazwijmy to – „zajęcia stanowiska”, a w zasadzie do czegoś więcej: mianowicie „wyznania wiary”. Przeczytałem wywiad z Andrzejem Chrzanowskim przeprowadzony przez Piotra Dobrołęckiego (Biblioteka Analiz nr 222) i – przyznaję – poczułem się sprowokowany opowieścią Andrzeja. W manichejskim porządku świata zafundowanym nam ostatnimi czasy przez… (mniejsza zresztą przez kogo, wszak nie o polityczny wymiar sprawy mi chodzi) ludzie dzielą się na dobrych i złych. Miedzy Dobrem i Złem istnieje przestrzeń nieobecna, etyczna pustka, czarna dziura. Pomiędzy Matką Teresą a Maleszką w manicheizmie nie ma nic, a zwłaszcza nie ma wątpliwości i niejednoznaczności w ocenie ludzkich zachowań, które wynikają z trudnych wyborów, pomyłek, nieświadomości, nieszczęścia spotkania na życiowej drodze kogoś, kogo nigdy nie chcielibyśmy spotkać itd. Lustracyjne „tak-tak, nie-nie”, niczym doskonały w swej prostocie cep, oddziela ziarna od plew. Andrzej został tym cepem wymłócony, a jego nieszczęście polega na tym, że został zaliczony do plew, a nie ziaren. Sąd orzekł, że Andrzej Chrzanowski utracił na dziesięć lat „kwalifikacje moralne” uprawniające go do pełnienia funkcji publicznych. W wywiadzie Piotra Dobrołęckiego opowiada o tym – jak twierdzi – po raz pierwszy. Zbyt …
Wyświetlono 25% materiału - 211 słów. Całość materiału zawiera 844 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się