Wtorek, 2 stycznia 2007
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru185
Przeczytałem „Nasza hipoteka jest czysta – rozmowa z Rafałem Skąpskim, dyrektorem Państwowego Instytutu Wydawniczego” (BA nr 184). Wywiad przeprowadzili redaktorzy Piotr Dobrołęcki i Kuba Frołow, znani facecjoniści z książkowej branży. Ich rozliczne prezentacje ludzi książkowego biznesu zazwyczaj nastręczają mi tego rodzaju kłopotu, który najtrafniej obrazuje cytat z pewnego rysunku Andrzeja Mleczki: jeden zasmucony gość mówi do drugiego „I żeby na wszystkim było napisane, czy to na poważnie, czy na jaja”… Zakładam – wszak muszę to założyć! – że tym razem to na poważnie i rozmowie redaktorów z dyrektorem Skąpskim nie towarzyszył cichy rechot dwóch świetnie bawiących się gości. Otóż mam kłopot! Sam nie bardzo chcę „robić jaja”, bo i problem zbyt ważki, i dyrektor Rafał Skąpski zbyt poważną jest osobą. Jakoś niełatwo mi się zdobyć na odwagę, żeby sobie z niego dworować w felietonowej poetyce, tym bardziej, że za ancien régime’u był on dla mnie ministrem; dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że niekoniecznie za sobą przepadaliśmy. No, ale… Wszak problem jest nie byle jaki i niech on będzie jedynym usprawiedliwieniem, że podejmuję kwestię. Pomysł dyrektora, Rafała Skąpskiego, żeby PIW został narodową instytucją kultury, a to w celu uniknięcia bankructwa, jest koncepcją tak radykalnie… ostateczną, że wręcz sugerującą, że ratunku już nie ma i… nic, tylko modlitwa do Matki Boskiej lub Ministerstwa Kultury! Ja bym takim pesymistą jednak nie był. O ile pozostaje dla mnie tajemnicą, jak można było przez te lata zmarnować dorobek oficyny, …
Wyświetlono 25% materiału - 233 słów. Całość materiału zawiera 934 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się