środa, 15 listopada 2023
ROZMOWA Z EWĄ GĄSIOR, SPECJALISTKĄ DS. PROGRAMÓW MKIDN Z DZIAŁU ANALIZ I PROJEKTÓW SPECJALNYCH W INSTYTUCIE KSIĄŻKI
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 605 (21/2023)
Jest pani w stałym kontakcie z beneficjentami programu dla księgarzy „Certyfikat dla małych księgarni”. Od jego powołania mijają właśnie trzy lata. Chciałabym porozmawiać o podsumowaniu trzech edycji. Niewątpliwie należy go uznać za sukces, rozmawiam na ten temat z księgarzami i bardzo go chwalą! Bardzo mnie to cieszy. W porównaniu z innymi programami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ten jest oceniany bardzo pozytywne. Jak słyszę, duża w tym pani zasługa, bo pomaga pani właścicielom księgarń przebrnąć przez urzędniczą procedurę. Oczywiście księgarze uważają, że wsparcie finansowe mogłoby być większe… Instytut Książki jest operatorem kilku programów ministerialnych – w każdym z nich staramy się jak najlepiej pomagać beneficjentom. Dla większości z nich ten program jest pierwszym zetknięciem z publiczną dotacją. Różnie to im wychodzi, ale zdobywają doświadczenie. Oczywiście słyszę od niektórych księgarzy oczekiwanie większego finansowego wsparcia. Jednak trzeba pamiętać, że są tutaj prawne ograniczenia – obecna wysokość maksymalnego dofinansowania to dozwolona prawem pomoc publiczna. Z założenia program miał być odpowiedzią na trudną sytuację niezależnych księgarń. Niestety mimo możliwości otrzymania dotacji coraz więcej księgarzy zmaga się trudnościami finansowymi nie do pokonania i podejmują decyzję o zamknięciu działalności… Nasz program wspiera istniejące małe księgarnie, które zmagają się z dużymi problemami, często takimi, których nie daje się pokonać wyłącznie dotacją od Instytutu Książki i niestety następuje zamknięcie. Jednak, co nas cieszy, zwracają się do nas także księgarze, którzy dopiero rozpoczęli swoją działalność, mają świeże, dobre pomysły, które też będziemy mogli wspierać. Tutaj niezbędne jest zrozumienie mechanizmów rynkowych i wspieranie małych księgarń na każdym możliwym polu, choćby przez władze samorządowe i podmioty wynajmujące lokale księgarniom. Jak …
Wyświetlono 25% materiału - 259 słów. Całość materiału zawiera 1038 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się