Poniedziałek, 19 października 2009
Wspomnienie Pani Profesor Barbary Skargi
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru258
25 września odbył się pogrzeb Profesor Barbary Skargi – jednego z ostatnich wielkich autorytetów moralnych i naukowych. Gdyby dożyła, za miesiąc obchodziłaby 90-te urodziny. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w trzech niejako turach: pierwsza część miała miejsce w kościele protestanckim przy ul. Solidarności, druga to złożenie urny na cmentarzu ewangelickim przy ul. Żytniej, trzecia i ostatnia część to wspomnieniowy wieczór w redakcji „Gazety Wyborczej”. (…) Wieczór w „Wyborczej” był bardzo wzruszający. Nie było pompy, tylko osobiste wyznania ludzi, którzy spotkali Ją w różnych momentach swego życia i wszyscy przyznawali to samo – że ich onieśmielała swoim autorytetem, swoją niekwestionowalną wielkością i że dzięki Niej stawali się choć trochę lepsi… Wielokrotnie przewijał się wątek prowadzonego przez nią Seminarium w IFiS PAN. Nikt nie pamiętał jego początku, każdy dołączał się w jakimś momencie i zostawał już do końca. Ja sam uczestniczyłem w nim od 1981 roku, byłem też doktorantem Pani Profesor. Jednym z pierwszych, bo choć tolerowano Ją w Akademii, to nie dopuszczano Jej do dydaktyki i nie pozwalano na promowanie doktorów. Dziesięć lat w sowieckim łagrze, jakie Pani Profesor tam spędziła, było dla władzy ludowej policzkiem. Pani Profesor opowiadała nam, że gdy w 1956 roku, zaraz po powrocie z łagru, pojechała na wakacje na Mazury, płynęła łódką z młodym człowiekiem pochodzącym z tych okolic. Zapytał, skąd przyjechała. Odpowiedziała bez wahania: z …
Wyświetlono 25% materiału - 219 słów. Całość materiału zawiera 876 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się