Wtorek, 23 maja 2023
POLSKA FABRYKA W KRYMINALE ROBERTA MAŁECKIEGO
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 594 (10/2023)
Nieczęsto zdarza się lokowanie produktu w branży książkowej. Piętnaście lat temu w artykule „Jest, ale go nie ma” (nr 2/2008) pisałam o rzadkich przypadkach, kiedy książka „gra” w filmie pełnometrażowym czy serialu. Przykład – w kinowym hicie „Diabeł ubiera się u Prady” jako przedmiot pożądania pojawia się ostatni tom przygód Harry’ego Pottera (a właściwie jego maszynopis). Z naszego podwórka – w „Magdzie M.” (TVN), obrazie, którego akcja rozgrywa się w środowisku prawników, publikacje Wolters Kluwer stanowiły element scenografii – pojawiały się przez kilka odcinków w gabinetowych biblioteczkach bohaterów. Z kolei w serialu „Na Wspólnej” (TVN) filmowy Filip (Marcin Chochlew) z zainteresowaniem czytał poradnik „W oczekiwaniu na dziecko” (Rebis). Książki z rzadka są pokazywane w telewizji, a jak już tam trafią, przyczynia się do tego raczej szczęśliwy traf i zbieg okoliczności. Trudno dziś mówić o spektakularnym sukcesie tytułu, który zaistniał w środkach masowego przekazu. A jak to jest w drugą stronę? Czy znane marki pojawiają się na łamach książek? „No to czym jeździł potem – panna Ciwle oddała popielniczkę w moje ręce – Jaka marka? – To był Mercedes-Benz – odpowiedziałem – 170 V, piękne podwozie, zgniłozielony kolor karoserii” - to cytat z książki Pawła Huelle „Mercedez-Benz”, której patronem wydania został... Daimler-Chrysler Automative Polska, czyli wyłączny przedstawiciel marki Mercedes-Benz w Polsce. Sporo zamieszania wywołało pojawienie się marki wina El Sol w powieści Agnieszki Fibich „Dopóki widzę Twój cień” (wydawnictwo Klucze). Dystrybutor wina został sponsorem wydania książki na prośbę samej autorki. Pojawiły się wówczas głosy czytelników, …
Wyświetlono 25% materiału - 244 słów. Całość materiału zawiera 977 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się