Poniedziałek, 26 stycznia 2009
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru238
Pod koniec grudnia „Gazeta Wyborcza” zamieściła rozmowę Roberta Ostaszewskiego z Dariuszem Nowackim pod znamiennym tytułem „Kogo obchodzi polska literatura?”. Wbrew tytułowi spojrzenie krytyka na zeszłoroczne wydarzenia literackie jest w miarę pozytywne. „Ogólny bilans? Z polską prozą nie jest tak źle, jak się potocznie sądzi. Najważniejsze są olśnienia, a tych nie zabrakło”, stwierdza. Natomiast w życiu literackim, według niego, był to rok potwierdzeń. „Potwierdziło się to, iż sama literatura prawie nikogo już nie obchodzi, że jej społeczne funkcjonowanie ogranicza się do gier rynkowych i sporów ideologicznych, przy czym te drugie wydają się o tyle ważniejsze, o ile podtrzymują złudzenie, że literatura nie utraciła zdolności rozpalania serc i umysłów. Oczywiście mam na myśli prozę artystyczną i po części dramaturgię, świat poetycki jest wolny od tego typu zawłaszczeń”. I dalej: „Najbardziej rozczarowują liderzy pokolenia trzydziestolatków. Jednak są oznaki pozytywne. Cztery tegoroczne powieści uważam za znakomite, o kilku innych tomach prozy mógłbym powiedzieć, że są co najmniej interesujące”, twierdzi krytyk. Te cztery znaczące pozycje to: „Fabryka …
Wyświetlono 25% materiału - 162 słów. Całość materiału zawiera 651 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się