Czwartek, 3 listopada 2011
Zrównanie podatku VAT na publikacje elektroniczne
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru312
Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego opublikowała „Dokument z posiedzenia” w dniu 30 września tego roku, w którym znajdują się ważne odniesienia do regulacji prawnej hamującej w Polsce rozwój publikacji elektronicznych. Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami przy zakupie publikacji elektronicznych przez internet obowiązuje wysoka, bo 23-proc. stawka podatku VAT, podczas gdy sprzedaż takich samych publikacji w formie materialnej podlega – podobnie jak książki – tzw. obniżonej stawce wynoszącej 5 proc. Dla rynku książki termin „obniżona stawka” brzmi oczywiście przewrotnie, bo przecież stawka ta została nie obniżona, ale drastycznie podniesiona z zera do 5 procent, o czym wszyscy dobrze wiemy, ale jednak w stosunku do stawki podstawowej wynoszącej właśnie 23 proc. jest z logicznego punktu widzenia „stawką obniżoną”. W każdym razie Komisja Gospodarcza i Monetarna Europarlamentu przyjęła „Sprawozdanie w sprawie przyszłości podatku VAT”. Zawiera ono projekt rezolucji, gdzie w pkt. 11 stwierdza się: „Parlament Europejski stoi na stanowisku, że stawki VAT na dobra kultury powinny być takie same niezależnie od metod sprzedaży (w trybie on-line czy offline); uważa, że takie wyrównanie przyczyniłoby się do rozwoju handlu elektronicznego i zapewniłoby konsumentom takie same kulturalne i edukacyjne korzyści, poprzez wspieranie rozwoju dynamicznego sektora cyfrowego”. Natomiast w pkt. 13. stwierdzono wprost: „Parlament Europejski podkreśla, w imię zasady neutralności, wszystkie książki, niezależnie od ich formatu, powinny podlegać takiemu samemu opodatkowaniu podatkiem VAT”, a dalej: „oznacza to, że taka sama stawka podatku VAT powinna mieć zastosowanie zarówno w odniesieniu do książek do pobrania lub dostępnych on-line, jak i do książek w tradycyjnym formacie”. Podobnie „Opinia Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów” Parlamentu Europejskiego w …
Wyświetlono 25% materiału - 258 słów. Całość materiału zawiera 1034 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się