Wtorek, 4 września 2012
Pięć lat Wydawnictwa Zakamarki
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru335
W 2007 roku, na wydawniczym niebie zabłysnęła nowa gwiazda – Wydawnictwo Zakamarki, powołane dzięki finansowemu wkładowi grupy wydawniczej Norstedts ze Szwecji. Pierwszym wydanym tytułem były „Przygody Astrid – zanim została Astrid Lindgren”, a sama pisarka stała się nieformalnym patronem poznańskiej oficyny i wytyczała kierunek – literatura skandynawska dla najmłodszych. Już w rok po debiucie oficyna została wyróżniona za obiecujące wejście na rynek przez jury Nagrody Donga, potem przyszła nominacja do nagrody Gwarancje Kultury za „wyjątkowo intensywną i udaną promocję skandynawskich autorów w Polsce”. – Pojawienie się Zakamarków na polskim rynku kojarzy mi się z wejściem smoka – szwedzkiego smoka. Na zawsze zmieniło rynek, a udział szwedzkiej literatury dla dzieci na księgarnianych półkach zwiększył się kilkukrotnie – powiedziała Bibliotece Analiz Ewa Świerżewska, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl. Funkcję dyrektora i redaktora naczelnego pełniła od początku Katarzyna Skalska, z wykształcenia filolog szwedzki. To w jej głowie zrodził się pomysł, aby wprowadzić na polski rynek szwedzkie książki dla dzieci. W ciągu tych pięciu lat pod Zakamarkową banderą ukazało się 105 szwedzkich tytułów. W pierwszych latach największym hitem było „Boże Narodzenie w Bullerbyn” Astrid Lindgren, które doczekało się kilku dodruków. Ostatnio na prowadzenie wysunęły się dwa tytuły z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” – „Tajemnica diamentów” i „Tajemnica mumii”. Cała seria liczy obecnie 16 tytułów i jej popularność rośnie w lawinowym tempie. Niesłabnącą popularnością cieszą się też książki o Piaskowym Wilku i Karusi oraz książki Ulfa Starka. Początkowo słabo się sprzedające książki o Bincie i Lalo, w którymś momencie zostały docenione i wraz z trzecim tytułem o Babo – są przebojem wśród dwulatków. – Myślę, że to typowy przykład dojrzewania rynku i czytelników do nowego typu książki – książki obrazkowej – mówi …
Wyświetlono 25% materiału - 278 słów. Całość materiału zawiera 1113 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się