Wtorek, 6 grudnia 2016
Nowości OBK
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru448-449


W Ogólnopolskiej Bazie Księgarń – www.obk.pik.org.pl – pojawiła się nowa funkcja, stworzona z myślą o atrakcyjniejszej prezentacji księgarń – możliwość zamieszczania logotypów i zdjęć. Administratorzy zachęcają do korzystania z tej funkcjonalności, to bezpłatna forma promocji.

Dodawanie zdjęć jest niezwykle proste – wystarczy wejść na swój profil i kliknąć ikonę “edytuj zdjęcia”. Wymagania techniczne: rozmiar pliku (2MB), maksymalnie 10 zdjęć. Zdjęcia są automatycznie skalowane do rozmiarów w wizytówce.
Ponadto mapa księgarń OBK umieszczona w serwisie czytelniczym Lubimyczytac.pl (http://lubimyczytac.pl/ksiegarnie) cieszy się dużym zainteresowaniem, odnotowano sporo przekierować na strony internetowe księgarń.
Na stronie OBK pojawiły się w ostatnim czasie także nowe raporty: dotyczący usytuowania księgarń oraz powierzchni placówek zarejestrowanych w bazie.
Jak wskazują statystyki OBK, najwięcej księgarń umiejscowionych jest w galeriach handlowych, następnie przy głównym trakcie/ulicy handlowej oraz w centrum danej miejscowości. Najsłabiej wypadają natomiast lokalizacje takie jak dworzec kolejowy czy rynek.
Wśród placówek zarejestrowanych w OBK dominują księgarnie o powierzchni między 200 a 499 mkw., które stanowią 34 proc. analizowanych podmiotów. Udział placówek o powierzchni 100-199 mkw. wyniósł 25 proc., a księgarń między 50 a 99 mkw. – 22 proc. Z drugiej strony zaledwie 3-proc. udział w zbiorze mają placówki, których powierzchnia przekracza 1000 mkw.

Autor: et, pw