Czwartek, 12 listopada 2020
FIRMA GEBETHNER I WOLFF
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 534 (21/2020)
W  ramach cyklu „Wydawcy i  księgarze dla Niepodległej” prezentujemy artykuły o  ważnych dla polskiej kultury księgarzach i wydawcach. Artykuł dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”. Materiał dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa. 24 listopada 1857 roku na Krakowskim Przedmieściu 15, w dawnym pałacu Potockich, otworzyła swoje podwoje firma wydawniczo-księgarska „G. Gebethner i Spółka”. Nazwa „Gebethner i Wolff” pojawiła się od 1860 roku. Księgarnia ta odegrała w historii naszej kultury ogromną rolę, była jedną z największych firm działających w Polsce na przestrzeni XIX-XX wieku. Założona przez Gustawa Adolfa Gebethnera (1831-1901) i Augusta Roberta Wolffa (1833-1910) prowadziła księgarstwo asortymentowe i hurt księgarski, z czasem poszerzając swoją działalność o wydawnictwo książek i nut. Od 1906 roku siedziba spółki mieściła się w narożnej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 9 (wówczas noszącej nazwę Nowosiennej) i Zgoda 12. Przygotowując się do zawodu, obaj panowie odbyli praktykę w warszawskiej księgarni F. Spiessa, należącej od 1848 roku do Rudolfa Friedleina. W 1863 roku obaj wspólnicy zostali na krótki czas uwięzieni w Cytadeli za przechowywanie rękopisów przeznaczonych dla prasy powstańczej. Jeszcze przed powstaniem nabyli część nakładów z firmy Friedleina, a w 1863 roku kupili zasoby jego księgarni. Największy rozkwit wydawnictwa przypadł na lata 1908 i 1925. Najwięcej wydano dzieł z literatury pięknej, podręczników szkolnych, książek młodzieżowych i  wydawnictw ludowych. Publikowano książki takich klasyków jak: Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Or-Ot, Adolf Dygasiński, Wacław Berent, Zofia Nałkowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Gustaw Morcinek, Mieczysław Choynowski, Władysław Orkan, Jan Parandowski, Kornel Makuszyński i Ewa Szelburg-Zarembina. Równocześnie rozpoczęto wydawanie nut takich kompozytorów jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mieczysław Karłowicz, Stanisław Niewiadomski, Karol Szymanowski. Wydawano również czasopisma: „Kurier Warszawski”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Kurier Codzienny”. Firma ogłaszała wiele katalogów nakładowych, sortymentowych, ogólnych i …
Wyświetlono 25% materiału - 287 słów. Całość materiału zawiera 1150 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się