Poniedziałek, 18 marca 2024
KRÓTKA FASCYNACJA CZY STAŁY TREND W POLIGRAFII?
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 613 (5/2024)
W dawnych czasach proces barwienia brzegów bloków książek był bardzo popularny i służył głównie jako ozdoba i znak jakości. Proces ten polegał na nanoszeniu farby na brzegi bloków kartek książki. Tradycyjne metody barwienia różniły się w zależności od epoki i regionu. Niekiedy używano pigmentów mineralnych lub naturalnych barwników roślinnych, takich jak indygo (niebieski, naturalny barwnik pochodzący od rośliny indygofera) czy ochra (wytwarzana na bazie szafranu czy kurkumy). Te barwniki były mieszane z klejem na bazie skrobi lub gumy arabskiej, tworząc mieszankę, która następnie była nanoszona na brzegi bloków książek. Nanoszenie farby wymagało precyzji i umiejętności. Mistrzowie książki lub specjalnie przeszkoleni pracownicy drukarni byli odpowiedzialni za wykonanie tego procesu. Najpierw brzegi były starannie zeszlifowane, aby uzyskać gładką powierzchnię, a następnie farba była nanoszona za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak pędzle lub gąbki. Czasami farba była nakładana w kilka warstw, aby uzyskać pożądany efekt. Barwienie brzegów bloków książek miało różne cele. Po pierwsze nadawało książkom elegancki wygląd i uczucie luksusu. Po drugie niekiedy służyło jako oznaczenie gatunku lub tematu książki. Na przykład książki poetyckie mogły mieć brzegi barwione na kolor niebieski, a książki naukowe na kolor czerwony. Tyle historii… Doskonale pamiętam, jak mniej więcej kilkanaście lat temu zastanawiałem się wspólnie z szefową produkcji dużego wydawnictwa, jak „obejść” drogie oraz nieprecyzyjne ręczne malowanie brzegów bloku. Chcieliśmy odejść od malowania farbą pod ciśnieniem bloków ułożonych na paletach. W tym czasie …
Wyświetlono 25% materiału - 226 słów. Całość materiału zawiera 904 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się