Wtorek, 4 października 2022
ILE I ZA ILE
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 578 (18/2022)
Księgozbiory w bibliotekach publicznych w 2021 roku liczyły 124,7 mln woluminów, co oznacza ok. 330 woluminów na 100 mieszkańców. A jeszcze 10 lat temu stan księgozbioru bibliotek publicznych wynosił 131,6 mln woluminów. Wówczas sieć bibliotek publicznych obejmowała 8182 placówki (obecnie jest ich 7693). W 2021 roku odnotowano 4,8 mln użytkowników (o 2,3 proc. mniej niż w 2020 roku). Na każdą bibliotekę publiczną przypadało średnio 4159 mieszkańców. Średnia stopa wypożyczania wyniosła 19 książek bibliotecznych na użytkownika w ciągu roku. W Polsce biblioteki publiczne finansowane są z budżetów samorządów lokalnych. Ponadto, w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”, który jest częścią finansowanego przez państwo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. (2021-2025), biblioteki otrzymują wsparcie finansowe na powiększenie swoich zbiorów. W ramach NPRCz 2.0 od 2021 roku funkcjonują dwa priorytetowe obszary wsparcia: Priorytet 1 – Poprawa oferty bibliotek publicznych oraz Priorytet 3 – Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych. W ramach Priorytetu 1 kwota przeznaczona …
Wyświetlono 25% materiału - 163 słów. Całość materiału zawiera 653 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się