Poniedziałek, 5 marca 2012
Słabszy rok dla książki w Austrii
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru322
Centralny Związek Księgarzy Austriackich (Hauptverband des Österreichischen Buchhandels) opublikował raport o wynikach handlu książką w Austrii w ciągu jedenastu miesięcy ubiegłego roku. Dla oceny sytuacji na austriackim rynku książki niezbędne jest przypomnienie, że powierzchnia kraju liczy 83,8 tys. km kw. czyli jest prawie cztery razy mniejsza niż Polski. Zamieszkuje ją 8,3 mln osób, czyli o 4,5 razy mniej niż Polskę. Biorąc pod uwagę takie założenia należy z odpowiedniej perspektywy porównywać austriacki i polski rynek książki. Pod względem liczby ludności można rynek austriacki porównywać z obszarem jaki zajmują nasze cztery województwa przy południowej granicy: dolnośląskie, opolskie, krakowskie i podkarpackie. Niezależnie jednak od wielkości kraju inny czynnik diametralnie zmienia perspektywę porównania rynku polskiego z austriackim. Otóż Austria należy do największego w Europie obszaru językowego – obszaru języka niemieckiego, który obejmuje Niemcy, czyli największy europejski rynek krajowy, właśnie Austrię, a jeszcze do tego niemieckojęzyczne kantony Szwajcarii, nie zapominając o Liechtensteinie. Będąc mieszkańcem tego ogromnego obszaru każdy austriacki czytelnik ma dostęp do co najmniej 1,5 mln tytułów książek w języku niemieckim, jakie są obecnie w obrocie handlowym. Dlatego też niezbyt wysokie liczby tytułów wydawanych w Austrii nie powinny nas mylić i tworzyć poczucie, że jest to rynek ubogi – wręcz odwrotnie – Austria jest częścią najbogatszego rynku europejskiego. Wielkość austriackiego rynku książki w 2010 roku została określona na podstawie kwoty wydatków austriackich gospodarstw na zakup książek, które wyniosły 476,6 mln euro. Rok wcześniej było to 466,2 mln euro. Z opublikowanego raportu o rynku austriackim wynika też, że największy udział w obrocie w pierwszych jedenastu miesiącach 2011 roku miała beletrystyka (33 …
Wyświetlono 25% materiału - 256 słów. Całość materiału zawiera 1027 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się