Poniedziałek, 14 października 2013
Branżowy niezbędnik
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru365


Do tegorocznej edycji krakowskiej imprezy wystawienniczej pozostały niespełna dwa tygodnie. Poniżej prezentujemy wybór najważniejszych punktów programu towarzyszącego skierowanych do profesjonalistów.

Czwartek

Dla wielu wydawców pierwszy z targowych dni rozpocznie się juz o godz. 11. w sali seminaryjnej numer 1, gdzie ogłoszone zostaną wyniki konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka na jesień” wortalu Granice.pl. Tuż po nim odbędzie się uroczyste otwarcie 17. Targów Książki w Krakowie. Zaraz po nim, o godz. 14. w tym samym miejscu, zaplanowano prezentację zatytułowaną „Booksbox jako innowacyjny i alternatywny sposób dystrybucji książek akademickich i naukowych w formie elektronicznej”, a godzinę później Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Arctic Paper Polska oraz magazyn „Wydawca” zapraszają na spotkanie podczas którego nastąpi rozstrzygnięcie Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2012/2013 oraz konkursu na książkę edytorsko doskonałą EDYCJA 2013/2014.

W sali seminaryjnej nr 2 w godz. 11-13 odbędą się dwie prezentacje firmy ABE-IPS Books Online Journals: „Systemy antyplagiatowe Turnitin i iThenticate w kontekście nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym” oraz „Ponowne odkrywanie wartości biblioteki warunkiem sukcesu w cyfrowej przyszłości”, które poprowadzą kolejno: Piotr Antczak i Marcin Derdzikowski. W tej samej sali w godz. 15-16. Prekursor NT Agencja Interaktywna organizuje panel „Być widocznym jak Empik i Merlin. Pozycjonowanie księgarń w czasach dużych baz danych”. Bezpośrednio po nim Polska Izba Książki zaprasza na prezentację „Zbadać, jak czytamy. Informacja o dwuletnim projekcie badawczym PIK Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” z udziałem jego koordynatorów, którą poprowadzi dr Grażyna Szarszewska, dyrektor generalna PIK.

Pierwszą część dnia w sali seminaryjnej nr 3 zdominują prezentacje firmy VM.pl, w tym prezentacja oprogramowania do zarządzania procesem wydawniczym firmy Klopotek (godz. 10-11) oraz „Od publikacji papierowej do interaktywnego serwisu diagnostycznego” (godz. 11-12). Bezpośrednio po tym drugim spotkaniu należąca do Grupy Empik firma Virtualo zaprasza na skierowaną do wydawców prelekcję „O książkach papierowych i elektronicznych. Jak efektywnie połączyć skład i konwersję” (godz. 12-13). Kolejna godzina w tym miejscu upłynie pod znakiem walnego zebrania członków Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, któremu towarzyszyć będzie również ogłoszenie wyników konkursu na „Najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2013”. O godz. 14 rozpocznie się natomiast wspólna konferencja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Biblioteki Narodowej oraz Instytutu Książki, z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego, poświęcona prezentacji założeń „Narodowego programu rozwoju czytelnictwa”. Swoją obecność na targach zaznaczy również Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich, a to za sprawą spotkania z Moniką Kaczmarek-Klose i panelu „Od wydawcy do wydawcy. Tłumacz jako rzecznik książki”.

Tymczasem sala nr 4 zostanie opanowana przez dostawców najnowszych technologii z zakresu opracowania i dystrybucji książek elektronicznych. Jako pierwsza, na trzygodzinny program „W poszukiwaniu nowego procesu wydawniczego. Prezentacja, case study, warsztaty. Prezentacja procesu produkcji opartego na technologii XML” zaprosi wydawców firma Inpingo (od godz. 11).

W godz. 14-15 eLib przeprowadzi prezentację pod hasłem „Poczytaj sobie audiobooka. Najnowszy format na rynku publikacji elektronicznych”, zaraz po niej Infor IT zaprasza na spotkanie „Embuk – publikuj wszystko, wszędzie, bez ograniczeń. Nowoczesne narzędzie dla wydawców”.

Piątek

Branżowcy dzień mogą zacząć drugi dzień targów m.in. w sali seminaryjnej nr 1 od prezentacji kancelarii Markiewicz & Sroczyński zatytułowanej „Regulaminy i miny: prawne relacje księgarzy internetowych z konsumentami” (godz. 11-12). W dalszej kolejności Wydawnictwo Naukowe PWN wystąpi z prezentacją „iBuk – wypożyczalnia książek online”, a o godz. 17. Grupa Helion organizuje spotkanie z przedstawicielem platformy Ebookpoint.pl i NASBI (Naukowo Akademicka Sieciowa Biblioteka Internetowa) pod hasłem „Wspólnie tworzymy polski rynek e-booków”. 

W sali nr 2 drugi dzień targów rozpocznie się już o godz. 10., do czego przyczyni się organizowane przez PIK spotkanie „Uwolnić 250 mln zł dla branży wydawniczej. Raport o stanie prac nad Ustawą o Książce i jej głównych założeniach”, które poprowadzi prezes Izby, Włodzimierz Albin. O godz. 13 na pytanie „Co robić, aby nastolatki czytały?” spróbują odpowiedzieć przedstawiciele Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY, którzy poprowadzą zajęcia z zakresu gromadzenia księgozbioru i animacji czytelnictwa.

W tym samym miejscu od godz. 14. do 16 wystąpi Nexto.pl z prezentacją „Czym jest rynek ebooków? Na czym czytać? Książki i gazety multimedialne. Czy to się przyjmie?”. Bezpośrednio po tym spotkaniu odbędzie się panel „Repartycje – ile komu? Licencje – dlaczego?”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Polska Książka”.

Także sala nr 3 stanie się tego dnia miejsce ciekawych branżowych wydarzeń. Jako pierwsza, na godz. 10, na prezentację zatytułowaną „Press is Dead? Jak jeszcze skuteczniej promować książki” zaprosi do niej agencja Book Senso. O godz. 11. rozpocznie się natomiast debata „Przyszłość polskich bibliotek – które zostaną, które znikną. Czy można je obronić”, którą organizuje Polski Związek Bibliotek. Aż na pięć godzin projektowane jest natomiast walne zgromadzenie członków Izby Księgarstwa Polskiego, jakie ma rozpocząć się w tym miejscu o godz. 13.

Branżowym życiem ma tego dnia tętnić również sala nr 5, gdzie o godz. 10. rozpocznie się organizowane przez portal Lubimyczytać.pl spotkanie „Końca rynku książki nie będzie. Statystyki idą w górę! Optymistyczna dyskusja o książkach i nowych technologiach”. Dwie godziny później Stowarzyszenie Księgarzy Polskich zaprosi na konferencję prasową „650 lat w służbie książki”.

Tego dnia wieczorem, o godz. 19. w Hotelu Starym w Krakowie nastąpi ogłoszenie laureatów oraz wręczenia nagród w ósmej edycji konkursu PIK-owy Laur. Nagroda przyznawana jest tradycyjnie w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”. W tym roku w gronie nominowanych znaleźli się: Justyna Sobolewska z tygodnika „Polityka”, Paweł Goźliński, redaktor naczelny periodyku „Książki. Magazyn do czytania” oraz zespół redakcyjny dwutygodnika „Biblioteka Analiz”. W drugiej kategorii – „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych” nominacje otrzymali: Grzegorz Chlasta (Polskie Radio RDC), Izabela Sadowska (Lubimyczytac.pl) oraz Zofia Król (Dwutygodnik.com). Ponadto Rada PIK postanowiła przyznać w tym roku Nagrodę Specjalną. Jej laureatem został Wojciech Orliński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, który w swoich licznych publikacjach w sposób interesujący, trafny i przystępny kieruje uwagę czytelników ku prawu autorskiemu i jego funkcjonowaniu w dobie internetu i nowoczesnych technologii.

Sobota

Choć sobota to na targach tradycyjnie czas poświęcony czytelnikom i spotkaniom autorskim, to w programie towarzyszącym na ten dzień także znajdziemy dwie ciekawe pozycje. W sali seminaryjnej nr 3 w godz. 13-14 spotkanie pod hasłem „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o self-publishingu, ale boicie się zapytać” poprowadzi Kinga Kasperek z serwisu Wydaje.pl.

A my…

Biblioteka Analiz zaprasza na czwartek 23 października do sali seminaryjnej nr 2 i to dwukrotnie. Najpierw na godz. 10 .na prezentację najnowszego numeru czasopisma „Wyspa – Kwartalnik Literacki”, które poprowadzi redaktor naczelny periodyku, Piotr Dobrołęcki. O godz. 13. zapraszamy natomiast na spotkanie zatytułowane „50 twarzy…, czyli wszystkie oblicza polskiego rynku książki. Premiera nowej edycji Rynek książki w Polsce”, w trakcie której zaprezentowany zostanie m.in. raport na temat kondycji rynku wydawniczego, przygotowany przez Polską Izbę Książki i Bibliotekę Analiz, we współpracy z Targami Książki w Krakowie i Warszawskimi Targami Książki, pod patronatem Instytutu Książki, a także ogłoszone zostaną wyniki rankingu drukarń dziełowych „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

W piątek zapraszamy natomiast na warsztaty „Prawo w marketingu wydawniczym – regulaminy, reklama, dane osobowe”, które poprowadzą adwokaci Joanna Hetman-Krajewska, Joanna Lassota oraz Marcin Lassota z Kancelarii Prawniczej Patrimonium oraz kancelarii Lassota i Partnerzy.

Autor: PW