Poniedziałek, 28 października 2013
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru366
Oddajemy do rąk Czytelników drugi numer specjalny „Biblioteki Analiz” opracowany przez SAiW „Polska Książka”. Tym razem poświęcony jest wyzwaniom, przed jakimi stoi zarówno polskie, jak i światowe bibliotekarstwo, szczególnie zaś biblioteki narodowe. Sądzimy, że lektura poszczególnych tekstów przybliży Państwu przynajmniej część problemów, z którymi biblioteki mierzą się w czasach permanentnej rewolucji informatycznej. Można założyć, że zasadnicza funkcja tych instytucji nie uległa zmianie od czasów Biblioteki Aleksandryjskiej. Tak wówczas, jak i teraz ich zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie zgromadzonych zbiorów. Rzecz w tym, że wszystkie te funkcje ulegają dzisiaj zasadniczej redefinicji i trudno byłoby porównywać współczesną bibliotekę z tą sprzed niewielu jeszcze lat. Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że współczesny świat „produkuje” coraz więcej informacji: przyrasta ona w postępie astronomicznym. Jak dowodzą badania kanadyjskiego Instytutu McLuhana, przez ostatnie pięć lat ludzkość wytworzyła więcej informacji niż przez ostatnie pięć tysięcy lat. Jak poruszać się w tym oceanie wiedzy? Jak sprostać wyzwaniu gromadzenia jej? Jak wywiązać się z obowiązku opracowania i segregowania? Jak ją udostępniać? Wedle jakich reguł? A przecież na tym nie koniec! Jak ją digitalizować? – bo przecież tylko w tej formie może być upowszechniana dzisiaj w wirtualnej przestrzeni Internetu. A jutro?... To także pytania o społeczne uwarunkowania bibliotek: ich rola gwałtownie rośnie, ale jednocześnie wymagają one coraz większych nakładów finansowych, niezbędnych do pełnienia wyżej wymienionych funkcji. Dokonany przez nas wybór tematów oczywiście …
Wyświetlono 25% materiału - 224 słów. Całość materiału zawiera 896 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się