Poniedziałek, 28 października 2013
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru366
Wciąż trwają prace w sprawie ilości przekazywanych bibliotekom egzemplarzy drukowanych i wprowadzenia egzemplarza elektronicznego. Od dłuższego czasu wydawcy dążą do zmniejszenia liczby egzemplarzy obowiązkowych przesyłanych do bibliotek na podstawie ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych. Polska Izba Książki oraz SAiW „Polska Książka” wystosowały w ubiegłym roku w tej sprawie pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich, a o systemach egzemplarza obowiązkowego w innych krajach informowaliśmy szczegółowo na łamach „Biblioteki Analiz” (nr 321 z 21 lutego 2012 roku). W czasie, który upłynął od skierowania wniosków do Rzecznika Praw Obywatelskich, wydawcy wielokrotnie spotykali się z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteki Narodowej oraz pracujących nad projektem zmian komisji sejmowej i senackiej. W maju br. odbyło się spotkanie ministra Bogdana Zdrojewskiego z grupą 20 wydawców, podczas którego poruszono ważne dla branży wydawniczej tematy, w tym sprawę zaawansowania prac nad zmianą ustawy o egzemplarzach bibliotecznych. Według ówczesnych zapowiedzi Ministerstwa istniała szansa uchwalenia zmian do końca tego roku. Wydawcom udało się też uzyskać zapewnienie, że liczba egzemplarzy obowiązkowych zostanie zredukowana. W momencie powstawania tego numeru „Biblioteki Analiz” nie jest jednak jeszcze znana treść projektu nowelizacji ustawy ani pełnych założeń tego projektu. Z informacji dostępnych w ramach wykazu prac legislacyjnych i pozalegislacyjnych na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Rady Ministrów wynika przede wszystkim, jakie są trzy główne przyczyny wprowadzania planowanych rozwiązań: Skarga wydawców skierowana do Rzecznika Praw Obywatelskich, dotycząca liczby egzemplarzy obowiązkowych przesyłanych nieodpłatnie wyznaczonym bibliotekom w całej Polsce. (…); Wniosek Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego o zwolnienie PKN z obowiązkowego przekazywania egzemplarzy bibliotecznych w Postaci Polskich Norm uprawnionym bibliotekom z wyłączeniem Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej (zmiana art. 4 ustawy o egzemplarzu obowiązkowym); Konieczność zmiany przepisów w związku ze zmianą ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych (wprowadzenie wydawania elektronicznych wojewódzkich …
Wyświetlono 25% materiału - 286 słów. Całość materiału zawiera 1145 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się