Wtorek, 4 grudnia 2007
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru209
Zajmowanie się stanem czytelnictwa na świecie, a zwłaszcza w krajach wysoko i średnio rozwiniętych, staje się coraz bardziej modne. Co ciekawe: potrzeba badania tego zjawiska rośnie wraz z ogólnym poczuciem, że ludzie czytają coraz mniej chętnie, a tak naprawdę to gdyby mogli, uwolniliby się od tego przykrego obowiązku. Ostatnio na łamach „The Wall Street Journal” (przedruk w „Dzienniku”, 30 listopada) ukazał się ciekawy tekst Daniela Henningera pod zniewalającym tytułem „Czy czytanie ma jeszcze sens?”. Autor przytacza w nim alarmujące wyniki badań przeprowadzonych w USA przez Krajową Radę Fundacji Sztuk, z których wynika, że przeciętny obywatel globalnego mocarstwa czyta średnio 7 min. dziennie, w porywach do 10 min., przy czym w badaniach tych definicję czytelnictwa poszerzono o lekturę magazynów, gazet i tekstów w Internecie. Wyniki owych badań wyglądałyby co prawda znacznie lepiej, gdyby – jak zauważa Henninger – uwzględnić czytelnictwo SMS-ów, ale generalnie nie zmienia to ogólnego obrazu sytuacji: jest źle i nawet reklamowanie przez Amazona nowego „przyrządu” do czytania o wdzięcznej nazwie Kindle nie zmieni tego stanu rzeczy. Przekonanie, że jak się ludziom zamiast papierowej wersji książki podsunie przed oczy jej ciekłokrystaliczny ersatz, to wszystko się zmieni – jest z gruntu fałszywe. Z faktu, że ludzkość coraz więcej czasu poświęca na siedzenie przed ekranem komputera bynajmniej nie wynika, iż trik założyciela Amazona Jeffa …
Wyświetlono 25% materiału - 211 słów. Całość materiału zawiera 844 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się