Czwartek, 28 lutego 2008
Prawo w działalności wydawniczej
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru215
Na przełomie 2007 i 2008 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. To dobra wiadomość dla wierzycieli – od tej pory mogą bez ograniczeń wybierać komornika do prowadzenia danej sprawy. Dla komorników oznacza to de facto wolną konkurencję – będą wygrywać ci, którzy okażą się skuteczni. Co zmieniło się dla wierzycieli po zmianie ustawy z 29 sierpnia 1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2006 roku, N 167, poz. 1191 z późn. zm.) – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć. Jedno jest pewne – przede wszystkim ma być szybciej i łatwiej! Komornik i jego rewir Do tej pory było tyle rewirów, ilu komorników. Co do zasady komornik miał wyłączność w działaniach podejmowanych na danym terenie. Od wejścia w życie nowelizacji ustawy (większość przepisów weszła w życie 28 grudnia 2007 roku, a niektóre obowiązują od 1 stycznia 2008 roku) w jednym rewirze może działać kilku komorników. Wierzyciel ma teraz prawo wyboru komornika niezależnie od siedziby czy miejsca zamieszkania dłużnika. Przykład: Dłużnik ma siedzibę w Białymstoku. Wierzyciel korzystał do tej pory z usług komornika z Gdyni i ma do niego zaufanie. Dzięki nowelizacji wierzyciel może więc zwrócić się z wnioskiem egzekucyjnym do komornika z Gdyni. Uwaga wyjątek! Jednym z nielicznych wyjątków od zasady wyboru komornika przez wierzyciela jest egzekucja z nieruchomości. W tym przypadku obowiązuje rejonizacja. A więc przy egzekucji z gruntu, budynku czy też lokalu wierzyciel nie ma możliwości dokonania wyboru komornika. W takich przypadkach komornik może działać tylko na obszarze swojego rewiru. Jeżeli jednak w rewirze położenia nieruchomości działa kilku komorników, wierzyciel może dokonać wyboru spośród działających w tym właśnie rewirze. Jeżeli wierzyciel zapomni o tym wyjątku, nic złego się nie stanie. Komornik ma obowiązek, tak jak to było dotychczas, przekazać sprawę do komornika właściwego miejscowo ze względu na …
Wyświetlono 25% materiału - 296 słów. Całość materiału zawiera 1187 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się