Poniedziałek, 14 lipca 2008
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru225
W małym okienku wystawowym lilipuciej księgarenki w Krakowie przy ulicy… mniejsza o to jakiej, doświadczyłem chwytu marketingowego wyjątkowej świeżości. Otóż pośród rozmaitych dziecięcych czytanek, bajek nowych i klasycznych, pośród pastelowych zeszycików do kolorowania, a także „nauczanek” pisania pierwszych liter w niedorosłym życiu, na samym środku, ułożony zalotnie lekko w poprzek, puszył się wielkimi rozmiarami tom Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka „Lech Wałęsa a SB”. Zaś na słynnym dziele IPN-u leżała skromna książeczka zatytułowana „Wiosna Misia Uszatka”, autorstwa Czesława Janczarskiego, z powszechnie znanym wizerunkiem nieletniego niedźwiedzia na okładce. Całości dopełniał ustawiony na sztorc schludny kartonik z wykaligrafowaną informacją: „Miś Uszatek gratis!!!”. Pośród zaklętego w bajkach dziecięcego świata ładu i harmonii, na samym środku wystawowego okna, przykuty do dzieła o Bolku leżał Miś Uszatek! W dodatku gratis. Niezłe – pomyślałem. Pomijam szczery podziw dla autora tej kompozycji. Zacząłem jednak poważnie zastanawiać się nad głębszym sensem tego chwytu. Z jednej strony, pomyślałem sobie zjadliwie, dobrze wam tak! (to o IPN-ie). Drugi, ponad 100-tys. nakładzik wam nie schodzi, he, he, he!… Szkoda, hi, hi, hi… Miś Uszatek musi pomóc, tak? A za tydzień trzeba będzie dołożyć pewnie „Dzieci z Bullerbyn”, gratis naturalnie! A za miesiąc może „Przygody Mikołajka”, jeszcze bardziej gratis, a za dwa… dzieło o Bolku wyląduje w taniej jatce. A za rok? Aż strach pomyśleć. Odczuwam jednak pewien niedosyt. IPN-owi w zasadzie wisi, w jakim nakładzie wydał dzieło – wszak to za …
Wyświetlono 25% materiału - 230 słów. Całość materiału zawiera 922 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki