Wtorek, 17 maja 2022
„TRENDU SPADKOWEGO KSIĘGARŃ NIC NIE ZATRZYMA”
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 569 (9/2022)
W środę 11 maja podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przedstawiono informację o państwowych instytucjach kultury – Instytucie Książki, Instytucie Literatury i Państwowym Instytucie Wydawniczym. W spotkaniu brali udział m.in.: Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mateusz Adamkowski, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, Józef Maria Ruszar, dyrektor Instytutu Literatury oraz Łukasz Michalski, dyrektor PIW. Dyrektor IK Dariusz Jaworski przedstawił m.in. założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego wartość na lata 2022-25 wynosi 1 mld zł. Do tej pory dzięki temu programowi zmodernizowano już ponad 500 bibliotek. Mówił też o kampanii społecznej IK „Mała książka – wielki człowiek”, rozpoczętej w końcu 2017 roku, dzięki której przekazano dzieciom ponad 3 mln książeczek. – To jest w tej chwili największa w Europie kampania promująca czytelnictwo, ucząca małe dzieci i ich rodziców czytania, w sensie wartości tego czytania – ocenił. – Do końca roku rozdamy prawie 4 mln książek, a w zasadzie wyprawek czytelniczych – zapowiedział dyrektor IK. Dariusz Jaworski przypomniał także, że w Polsce działa już ponad 1800 Dyskusyjnych Klubów Książki, które mają 18 tys. członków. IK jest też operatorem programów MKiDN o wartości ponad 20 mln zł: Promocja czytelnictwa, Partnerstwo dla książki, Literatura i Czasopisma. Realizowany jest też program o wartości 2,5 mln zł „Kraszewski – komputery dla bibliotek”. Z kolei w ramach programu translatorskiego ©Poland powstało ponad 3 tys. przekładów literatury polskiej. Jaworski poinformował, że Kampania New Books From Poland w 2021 roku miała ponad 30 mln odbiorców. W ramach programu rezydencyjnego „Kolegium Tłumaczy” Polskę odwiedziło 150 tłumaczy z blisko 40 krajów. Dodał, że co roku przyznawana jest też Nagroda Transatlantyk dla promotora polskiej literatury i kultury oraz Found in Translation Award. 4 mln dla księgarń – Kolejny program – Certyfikat dla małych księgarni – to jest odpowiedź na dramatyczną sytuację małych księgarni, i sposób na ratowanie ich – powiedział Dariusz Jaworski. Wyjaśnił, że w 2021 roku ten program dzięki kwocie 3 mln zł pozwolił wspomóc ponad sto księgarń. Jak podkreślił, w tym programie nie jest wymagany wkład własny. Poinformował także, że program będzie kontynuowany, lada dzień ruszy kolejna, dwuletnia edycja. W tym roku budżet programu został zwiększony i wyniesie 4 mln zł. – Dzięki temu co roku przynajmniej 200 małych świetnych księgarń będzie wspieranych. To jest program, który ma nie tylko ratować, ale i kreować, i budować – mówił szef Instytutu Książki. Instytut Książki pomaga także uchodźcom z Ukrainy, zakupiono 7 tys. książek dla dzieci i rozesłano do polskich bibliotek. Planowany jest też …
Wyświetlono 25% materiału - 418 słów. Całość materiału zawiera 1673 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się