Wtorek, 4 lipca 2006
Komentarz prof. Ryszarda Markiewicza z Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru171
Uważam, że w świetle przepisów polskiego prawa autorskiego kopiowanie książki dla użytku osobistego jest w zasadzie – jeśli chodzi o objętość – nieograniczone. Czytelnik, student czy każda inna osoba może zatem legalnie skserować dla siebie lub dla osób pozostających w związku osobistym cały podręcznik, skrypt czy nawet encyklopedię, wynika to bowiem jasno z art. 23 prawa autorskiego. Nie ma przy tym, w obecnym stanie prawnym, podstaw do wprowadzania ograniczeń co do maksymalnej liczby stron kopiowanych z jednej książki. Argument, zgodnie z którym wynikają one z art. 35 prawa autorskiego, jest – moim zdaniem – dyskusyjny. Ustawodawca bowiem ani w pierwotnym tekście ustawy, ani też w kolejnych nowelizacjach nie wprowadził żadnych ograniczeń w zakresie wielkości kserowanego tekstu, mimo że część przepisów dotyczących różnych postaci dozwolonego użytku publicznego takie ograniczenia przewiduje. Skoro więc nie ma ich …
Wyświetlono 25% materiału - 134 słów. Całość materiału zawiera 538 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki