Poniedziałek, 29 listopada 2010
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru288
Apokaliptyczna wizja końca książki tradycyjnej powoli acz nieubłaganie zdaje się przesłaniać ogólny obraz świata, który zresztą też chyli się ku upadkowi. W polskiej prasie codziennej, a także w tygodnikach czytam coraz więcej tekstów poświęconych przerażającym zmianom, z jakimi zaczyna się borykać branża książki, a w konsekwencji… społeczeństwo; wszak ostateczny rachunek zawsze płaci społeczeństwo i cierpi też społeczeństwo. Rozmaici publicyści, niczym Wernyhora z obrazu Matejki, z szaleństwem w oczach, wieszczą. Jako jedyni widzą nadciągającą z oddali nawałnicę rozmaitych wynalazków, które wymiotą tradycję i sprowadzą ją do skansenu. W magazynie „Dziennika Gazety Prawnej”, w tekście pod militarystycznym tytułem „E-książki szturmują Polskę” (19-21 listopada 2010) Cezary Polak nie pozostawia nam żadnych złudzeń. Powołując się na opinię prezesa PIK powiada: „Pociągnie to za sobą plajtę wielu hurtowni, straty poniosą drukarnie offsetowe i fabryki papieru. Pracę stracą kurierzy, przewoźnicy, magazynierzy – tysiące ludzi zatrudnionych w kolportażu”. Jednym słowem – gospodarcza i cywilizacyjna hekatomba. A wszystko za sprawą nowego czytnika e-booków, czyli OYO, który pojawił się w sprzedaży sieci Empik. Trzeba zatem porzucić wszelkie złudzenia. Wszak Bartłomiej Roszkowski, prezes zarządu firmy NetPress Digital już wie, a jego wiedzą posiłkuje się publicysta „DGP”: „świat zmierza w stronę e-literatury i nasi wydawcy zaczynają dostosowywać się do tego trendu”. Brzmi tym bardziej …
Wyświetlono 25% materiału - 203 słów. Całość materiału zawiera 815 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się