Poniedziałek, 17 października 2011
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru311
Zacznę od kwestii tak banalnej, że aż zęby bolą. Otóż zarówno polskie uregulowania prawne w sferze kultury, jak i inercja Ministerstwa Kultury w dostosowywaniu tego prawa do standardów europejskich – są w najwyższym stopniu naganne. A teraz jeden tylko przykład owego zaniechania, co notabene wkrótce skończy się spektakularnym „mandatem”, wlepionym polskiemu rządowi za to, że nie realizuje zobowiązań akcesyjnych do Unii Europejskiej. Rzecz dotyczy wdrożenia, a ściślej: niewdrożenia dyrektywy unijnej z 12 listopada 1992 roku, dotyczącej „Public Lending Right”, czyli „prawa publicznego użyczenia”. Wyjaśniam, że dotyczy ono tzw. „godziwego wynagrodzenia” (ważny termin prawa anglosaskiego) twórców, z tytułu darmowego wypożyczania (użyczania) egzemplarzy ich dzieł przez instytucje użyteczności publicznej. Przypomnę, że ujednolicony tekst wspomnianej dyrektywy obowiązuje oficjalnie od roku 2006. Polska zobowiązała się – jak najbardziej! – do realizacji tej dyrektywy i… to by było na tyle. Inaczej mówiąc, przesunęła problem ad calendas Graecas lub, jak kto woli, głowa strusia w piasek. Efekt tego taki, że obok Bułgarii, Malty, Cypru i Rumunii znaleźliśmy się w „szacownym” gronie tych państw UE, które wytykane są palcem przez europejskie organizacje działające na rzecz rynku książki. Innymi słowy: toczymy w Polsce jałową dyskusję na temat jednoprocentowego odpisu z budżetu państwa na rzecz kultury, gdy tymczasem odbiera się twórcom możliwość korzystania z praw, których Polska jest „niby-gwarantem”. Ministerstwo Kultury boi …
Wyświetlono 25% materiału - 213 słów. Całość materiału zawiera 854 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się