Wtorek, 3 marca 2015
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru402
W ostatnim felietonie zadeklarowałem, że w kolejnym poświęcę osobną uwagę tym fragmentom raportu PIK zatytułowanego „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce 2013-2014”, które zostały opracowane przez CBOS i Bernarda Jóźwiaka. Ta moja deklaracja okazuje się jednak trochę na wyrost, zwłaszcza po lekturze wyników badań Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej nad stanem polskiego czytelnictwa, a także ich analizy dokonanej przez Pawła Waszczyka. Redaktor naczelny Biblioteki Analiz nie odpuścił i wgryzł się w temat obszernymi tekstami w dwóch numerach z determinacją, na którą mnie nie byłoby stać. Sporo w jego rozważaniach ciekawych spostrzeżeń i interpretacji rozmaitych statystyk. Chętnie podyskutowałbym z redaktorem na temat jego wniosków z raportu BN, ale niekoniecznie w poetyce felietonowej. Niestety, również bez przekonania, że ewentualne rezultaty takiej wymiany poglądów w jakikolwiek sposób wpłyną na chociażby częściowe uporządkowanie naszego rynku książki. Ponadto dochodzę do wniosku, że przydałby się… kolejny raport, który pogodziłby rozmaite rozbieżności pomiędzy opracowaniami Biblioteki Narodowej i PIK. Oto tylko jeden przykład: według BN w roku 2014 przeczytanie minimum jednej książki zadeklarowało 41,7 proc. Polaków, gdy tymczasem wedle CBOS-u 68 proc. naszych rodaków miało kontakt z minimum jedną książką. Jak powiadam, tego rodzaju rozbieżności jest na tyle dużo, że należałoby sporządzić ich listę, a następnie zagłębić się w niuanse metodologii badań. Szczerze mówiąc: nie wydaje mi się, żeby miało to jakikolwiek głębszy sens w sytuacji, kiedy ogólny obraz polskiego rynku książki w odbiciu niezliczonych statystycznych analiz wygląda tak jak wygląda, …
Wyświetlono 25% materiału - 235 słów. Całość materiału zawiera 943 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się