Poniedziałek, 6 października 2008
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru231
Istnieje pewien szczególny rodzaj dźwięku, który od zawsze budził we mnie odruch niechęci i poczucie zagrożenia zarazem: jest to odgłos dartego papieru. Kiedy słyszę ów dźwięk, budzi się zaskakujący dla mnie samego wewnętrzny sprzeciw. Po prostu: nie znoszę, gdy w mojej obecności drze się papier, a zwłaszcza papier zadrukowany. Darcie zadrukowanego papieru, obojętne czy książek, czy gazet, zwłaszcza zaś darcie w złości – to jak uderzenie w twarz; i chociaż dźwięk niby inny, to równie daleki od świergotu skowronka na niebie czy kumkania żabek w stawie. A już publiczne darcie zadrukowanego papieru to ostry dysonans, świadectwo porażki tego, który to czyni, a zarazem wyraz jego kompleksów, takich co to trudno mu z nimi żyć, a jeszcze trudniej walczyć. To wyraz ponurej bezradności, dla której brak współczucia. Dokładnie pamiętam moment, kiedy po raz pierwszy usłyszałem i poczułem ten dźwięk. Miało to miejsce dawno, dawno temu, w okolicznościach pozornie tylko odległych od tych, które skłoniły mnie do napisania niniejszego felietonu…W początkach lat 70. wybrałem się z kumplami na Wschód w ramach tzw. wymiany studenckiej, a w istocie w celu handlowym: wymiany polskich dżinsów marki Szarik na ruble i następnie zakupu za nie złotych pierścionków z cyrkoniami, sztucznych pereł, brylantów cudnie rżniętych i innych tego rodzaju kosztowności, najcięższych telewizorów świata marki Rubin nie wyłączając. Starsi, którzy pamiętają „pociągi przyjaźni”, wiedzą, o co chodzi, zaś młodzi… niech się uczą historii, bo …
Wyświetlono 25% materiału - 227 słów. Całość materiału zawiera 909 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się