Wtorek, 15 kwietnia 2014
Wyniki amerykańskich badań
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru379
Wielokrotnie wydarzenia na amerykańskim rynku książki oraz rządzące nim tendencje miały silny wpływ na światową, w tym także polską branżę wydawniczą. Ważnym klientem rodzimych wydawców i segmentu dystrybucyjnego pozostają biblioteki publiczne, których udział w przychodach rynku wzrósł, według danych Biblioteki Narodowej, z 65 do 76 mln zł w 2012 roku (13,4 proc.). Od lat dla polskich bibliotek wyznacznikiem wysokich standardów w zakresie zarządzania administracyjnego oraz obsługi czytelników pozostają biblioteki amerykańskie. Dzięki opublikowanym niedawno badaniom Pew Research Center zyskaliśmy aktualne spojrzenie na ich kondycję, sposób funkcjonowania i społeczny odbiór. Okazuje się, że ponad dwie trzecie Amerykanów jest „aktywnie zaangażowana” w korzystanie z bibliotek publicznych. Wspomniane badanie potwierdziło też znaczny wpływ internetu na zachowania poznawcze Amerykanów. Wzrastająca popularność książek elektronicznych przyczyniła się do renesansu samego czytania. W tak zmieniającym się krajobrazie, biblioteka próbuje dostosować swój serwis do…nowej rzeczywistości, jednocześnie wciąż zaspokajając potrzeby czytelników korzystających z tradycyjnych zasobów. Społeczna rola bibliotek Z badania wynika, że 80 proc. Amerykanów uważa korzystanie z biblioteki za ważny akt społeczny. Taki sam odsetek badanych uznaje również fundamentalnie pozytywną rolę bibliotekarzy w całym procesie udostępniania zbiorów. Dodatkowo 77 proc. ankietowanych wskazało również na bardzo ważną rolę, jaką wśród świadczonych przez biblioteki usług, odgrywa dostęp do komputerów i internetu. Wiąże się z tym jeszcze większe zainteresowanie Amerykanów dla poszerzenia kompetencji bibliotek związanych z wykorzystaniem nowych technologii. 37 proc. badanych bardzo chętnie korzystałaby z możliwości zadawania pytań bibliotekarzom…w formule on-line, 35 proc. zdecydowanie opowiada się za możliwością korzystania z aplikacji udostępniających materiały i oprogramowanie z zasobów bibliotek. Znaczny procent respondentów pozytywnie przyjąłby ustawione w miejscach publicznych automaty, dzięki którym można byłoby sprawdzić poszukiwaną książkę. Opisywane badanie odniosło się …
Wyświetlono 25% materiału - 268 słów. Całość materiału zawiera 1072 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się