Wtorek, 30 września 2014
Biblioteka to więcej niż książki!
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru391
Polacy przychodzą do bibliotek nie tylko po książki. Biblioteki organizują coraz więcej zajęć i wydarzeń – np. spotkania z pisarzami, wystawy, kursy bankowości elektronicznej Można w nich skorzystać z coraz większej liczby komputerów, rośnie liczba placówek oferujących e-learning. Zmiany są najbardziej widoczne w bibliotekach z małych miejscowości – twierdzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która od 2009 roku realizuje Program Rozwoju Bibliotek, skierowany do placówek charakteryzujących się właśnie taką lokalizacją. Powyższe wnioski pochodzą z raportu „Co się zmieniło w bibliotekach?”, który jest wynikiem pierwszej w Polsce analizy danych Głównego Urzędu Statystycznego, w której położono nacisk przede wszystkim na wskaźniki obrazujące działania bibliotek niezwiązane z wypożyczaniem książek. Badanie obejmuje najnowsze dostępne dane, tj. za lata 2009-2012. W pierwszej kolejności aktywność polskich bibliotek publicznych obrazuje liczba 400 tys. zajęć i wydarzeń zorganizowanych w nich w 2012 roku. Jak wynika z raportu, najczęściej były to zajęcia edukacyjne (50 proc. wszystkich spotkań), w tym przede wszystkim szkolenia z obsługi komputera, kursy językowe, czy porady dla poszukujących pracy. Drugie pod względem popularności były zajęcia literackie (ok. 20 proc. wszystkich bibliotecznych wydarzeń) – na przykład spotkania z pisarzami czy spotkania organizowane w ramach osławionych Dyskusyjnych Klubów Książki. Liczba wydarzeń i zajęć rosła najszybciej w bibliotekach z małych miejscowości uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek, który od 2009 roku objął już swoim działaniem ponad 3800 placówek z całej Polski. Biblioteki w bardzo krótkim czasie pokonały długą drogę. Dzięki rozszerzeniu swoich funkcji stają się lokalnymi centrami rozwoju kapitału społecznego, łącząc działania z obszaru kultury, edukacji, wspierając aktywność ludzi i ich zaangażowanie w sprawy społeczności, w której żyją. Są również otwartą dla wszystkich przestrzenią, gdzie ludzie mogą się spotkać, porozmawiać, wziąć udział w ciekawych zajęciach, skorzystać z dostępu do nowych technologii – takie miejsca są szczególnie potrzebne …
Wyświetlono 25% materiału - 286 słów. Całość materiału zawiera 1144 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się