Wtorek, 1 grudnia 2020
O KONKURSIE „ULUBIONA KSIĘGARNIA WARSZAWY”
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 535 (22/2020)
W końcu 2019 roku podczas moich rozmów z  Ewą Tenderendą-Ożóg w  redakcji Biblioteki i Analiz powstał projekt konkursu promującego warszawskie księgarnie w formie plebiscytu czytelników realizowanego w trybie online (lista księgarń według danych z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, Obk.pik.org.pl). Projekt konkursu – omówiony z Polską Izbą Książki – został przedstawiony w końcu stycznia 2020 roku w Biurze Kultury Urzędu m.st. Warszawy wraz z wnioskiem o objęcie inicjatywy patronatem. Okazało się, że nastąpiła koincydencja pomysłów, bowiem podobny zamiar powstał równolegle w Biurze Kultury. I w taki oto sposób sukces konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy” 1 ma czterech ojców-współorganizatorów. W konkursie-plebiscycie ufundowano dwa rodzaje nagród: • dziesięć księgarń (spośród ponad stu księgarń niezależnych), które uzyskały najwyższą liczbę głosów w internetowym głosowaniu, otrzymało tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy” oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Urząd m.st. Warszawy. Nadesłano ponad 21 tys. głosów. Pula nagród wyniosła 78 tys. zł; • komisja konkursu 2 po rozpatrzeniu ponad 4000 opinii o księgarniach nadesłanych przez czytelników, wyróżniła 24 opinie autorstwa 24 osób (wśród których było kilka osób spoza Warszawy!). Autorzy opinii otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie i Polską Izbę Książki oraz upominki z Urzędu m.st. Warszawy. Finalne liczby konkursu: • głosowano na 102 warszawskie księgarnie niezależne, 3 ich lista została umieszczona na stronie konkursu; • w dniach od 9 lipca do 24 sierpnia 2020 roku otrzymano 21.214 głosów; • głosujący przesłali jednocześnie 4.070 opinii o księgarniach, • odnotowano 168.676 odwiedzin strony konkursu (od 9 lipca do 19 października 2020 roku). Finał konkursu przewidywany był pierwotnie podczas otwarcia 11. Warszawskich Targów Książki w maju 2020 roku. Niestety, pandemia Covid-19 (a raczej jej skutki) objęła cały kraj. Targi się nie odbyły, podobnie jak większość targów książki w kraju i Europie. Kiedy na początku 2020 roku powstawał projekt tego konkursu, jego celem było zwrócenie uwagi społeczności warszawskiej na lokalne księgarnie niezależne, na ich działania; na to, że są to miejsca bliskie kulturze – miejsca, w których …
Wyświetlono 25% materiału - 318 słów. Całość materiału zawiera 1275 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się