Wtorek, 13 września 2022
PROGNOZY? JAKIE PROGNOZY…
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 577 (17/2022)
W historii polskiego rynku książki rok 2021 zapisze się jako rekordowy pod względem uzyskanych przychodów ze sprzedaży książek. W ubiegłym roku wartość polskiego rynku książki wyniosła 3,01 mld zł w cenach hurtowych, co oznacza wzrost o 18 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Podobny wynik osiągnęliśmy ponad dekadę temu. W 2010 roku sprzedaż wynosiła 2,94 mld zł. Tyle tylko, że inflacja od tamtego czasu poszybowała w górę. Rok 2021 był drugim rokiem działalności branży książkowej w warunkach pandemii Covid-19 i związanych z nią ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz w życiu codziennym. Po doświadczeniach z ostatnich dwóch lat nasza branża przemodelowała swój biznes. Pandemia spowodowała zmianę nawyków konsumenckich, co przełożyło się na mniejszy ruch w centrach handlowych i księgarniach stacjonarnych, na znaczeniu zyskały za to sieci dyskontowe i punkty pocztowe. Niestety coraz poważniejsze problemy finansowe przeżywają księgarnie indywidualne. W ubiegłym roku swoje podwoje zamknęło ponad 140 placówek w skali kraju. Największy wzrost odnotowuje natomiast kanał online. I ta zmiana modelu sprzedaży książek wydaje się być …
Wyświetlono 25% materiału - 165 słów. Całość materiału zawiera 662 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się