Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Innym okiem – komentarz
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru170
Program „Tanie Podręczniki” zapowiadał i zaczął realizować już poprzedni minister edukacji w rządzie PiS. Czynił to w sposób osobliwy: z jednej strony apelując do obywatelskiego poczucia wydawców, aby obniżyli ceny podręczników o jedną czwartą, a nawet o połowę; z drugiej – strasząc, że przy zatwierdzaniu podręcznika do użytku szkolnego będzie brał pod uwagę, oprócz wartości, także jego cenę. Wydawcy oceniali ten projekt jako zbyt radykalny, ale przystąpili do dyskusji i w marcu podpisali nawet szczegółowe porozumienie z MEN w sprawie cen podręczników, mając jednocześnie nadzieję, że ustalenia te będą obowiązywały dopiero od przyszłego roku. Teraz to porozumienie wędruje do kosza. Nowy minister postanowił pójść dalej w poszukiwaniu społecznego poparcia i planuje dodatkową reglamentację podręczników według metod znanych w PRL. W PRL-u do każdego przedmiotu w szkołach podstawowych i średnich ministerstwo zatwierdzało tylko jeden podręcznik. W latach 90. nastąpiło żywiołowe rozszerzenie oferty podręczników i fakt ten uznawany jest za istotny element awansu cywilizacyjnego Polski. Nauczyciele, metodycy, a także inni pracownicy resortu edukacji zaczęli tworzyć z roku na rok nowe doskonalsze podręczniki i otwierać nowe wydawnictwa edukacyjne. Przełamano w ten sposób monopol państwa, które całkowicie wycofało się z produkcji podręczników, ograniczając się do tzw. dopuszczania do użytku, resztę pozostawiając nauczycielom i rodzicom. W ten sposób liczba podręczników dopuszczonych do nauczania w każdym przedmiocie wynosi obecnie nawet kilkanaście pozycji. Zróżnicowanie to ma swój głęboki sens i uzasadnienie. O wyborze podręczników decyduje środowisko nauczycieli lub regionalne ośrodki kształcenia (którym obecnie grozi likwidacja, gdyż MEN kwestionuje zasadność ich istnienia). Inne …
Wyświetlono 25% materiału - 245 słów. Całość materiału zawiera 983 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się