Poniedziałek, 29 stycznia 2007
Zmarł Ryszard Kapuściński
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru187
23 stycznia zmarł Ryszard Kapuściński, wielki reporter, ale przede wszystkim człowiek, który potrafił rozumieć i łączyć odmienności. Pozostawił wiele książek, ale tą najbardziej niezwykłą jest „Heban” (1998) – cudowna opowieść o Czarnym Kontynencie, o tym, że można żyć inaczej, inaczej rachować czas, inaczej marzyć, czego innego pragnąć, przede wszystkim zaś – można być szczęśliwym z dala od naszej cywilizacji. Jego najważniejsze książki to także: „Jeszcze dzień życia” (1976), „Cesarz” i „Wojna futbolowa” (obie z 1978 roku), „Szachinszach” (1982) czy wydane w 2005 roku „Podróże z Herodotem”. Pozostawił po sobie również pięć tomów zapisków publikowanych w cyklu „Lapidaria”. Szósty, ostatni, przygotowany jest do druku i ukaże się zapewne jeszcze w tym roku w Czytelniku. Znak zapowiedział natomiast drugą część „Autoportretu reportera”, która początkowo była planowana dla uczczenia przypadającej w marcu 75. rocznicy urodzin pisarza. „Rzeczpospolita” zatytułowała tekst żegnający Ryszarda Kapuścińskiego „Śmierć cesarza reportażu”. Ale przecież Kapuściński przede wszystkim był wielkim humanistą, myślicielem, doskonałym obserwatorem, a reportażem sensu stricto od dawna już się nie zajmował. Był jednym z ostatnich wielkich moralnych autorytetów. Także jednym z ostatnich w polskiej literaturze, których …
Wyświetlono 25% materiału - 178 słów. Całość materiału zawiera 714 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się