Poniedziałek, 6 lutego 2012
Nie żyje Wisława Szymborska
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru320
Poetka zmarła w środę 1 lutego swoim domu w wieku 88 lat. – Umarła spokojnie, we śnie – stwierdził sekretarz Michał Rusinek. Określił jej odejście jako „metafizyczny skandal”. W zasadzie wypadałoby napisać, że jest to wspomnienie i pożegnanie Noblistki, ale z uwagi na fakt, że sama Wisława Szymborska i jej otoczenie, już wiele lat temu przyznanie jej Literackiej Nagrody Nobla ochrzciła mianem „tragedii sztokholmskiej”, pozostaniemy przy określeniu „poetka”. W niezliczonych komentarzach i materiałach, jakie ukazały się w mediach po ogłoszeniu informacji o śmierci Wisławy Szymborskiej, wielokrotnie powtarzało się stwierdzenie, że poetka byłaby bardzo nieszczęśliwa, gdyby o jej odejściu mówiono z przesadną dozą patosu. Już wiele lat temu, w wierszu „Nagrobek” udzieliła wszystkim, w tak charakterystyczny dla siebie sposób, kilku wskazówek jak należy postępować po jej odejściu: Tu leży staroświecka jak przecinek autorka paru wierszy. Wieczny odpoczynek raczyła dać jej ziemia, pomimo że trup nie należał do żadnej z literackich grup. Ale też nic lepszego nie ma na mogile oprócz tej rymowanki, łopianu i sowy. Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy i nad losem Szymborskiej podumaj przez chwilę. Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca …
Wyświetlono 25% materiału - 183 słów. Całość materiału zawiera 734 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się